Adnan Çoker Rekoru ve Sergisi

 

Adnan Çoker rekoru ve sergisi
Şegan İşler 21.12.2012 finanstrend.com

Kare Sanat Galerisi 20. yılını Türk resminin dev ismi Adnan Çoker’in “Minimal Simetri III” sergisiyle kutluyor.

Bu arada, geçtiğimiz Salı Günü 22. Beyaz Müzayedede Çağdaş Türk resminin usta ismi Adnan Çoker’e ait “Retrospektif 3” başlıklı büyük boyutlu bir eserinin 650.000 TL ‘ye satılmasıyla sanatçının eserlerinde yeni bir rekor gerçekleşti.

Yeni yıla yaklaştığımız şu günlerde usta sanatçı Adnan Çoker’in KARE Sanat Galerisi’nde 20 Kasım – 10 Ocak 2013 tarihleri arasında süren “Minimal Simetri III” isimli sanatçının son dönem çalışmalarının yer aldığı sergisini gezmenizi tavsiye ediyorum.

Sergi, sanatçının 24 yıl aradan sonra aynı konu üzerine yoğunlaştığı Minimal Simetri II sergisinin devamı niteliğinde. Yetkin düşünceyi, mükemmel anlatımı, kusursuz formu bulabilmek için sanatçıların uzun yıllar beklemelerine veya tekrarlayan deneysel üretimler yapmalarına edebiyat, şiir ve müzik gibi diğer sanat dallarında sıkça rastlansa da resimde bu tarz çalışmalar az görülmektedir. Kare Sanat Galerisi, Türk resminin yaşayan efsanelerinden Adnan Çoker’in böyle bir ütopyayı yansıttığı, yıllar süren araştırma ve denemeleri sonucunda ulaştığı kusursuz çalışmalarına yer veriyor.

Sanatseverler 5 büyük yapıttan oluşan sergide daha önce Çoker resminde karşılaşmadıkları tuval boyutlarının yanı sıra estetik açıdan doruğa ulaşmış retrospektif serisinden resimleri görebilme imkanı da bulabilirler. Kare Sanat Galerisi’nde süren sergide Adnan Çoker resminin imzası haline dönüşen siyah zeminli resimler öne çıkarken, Minimal Simetri serisinin 24 yıl aradan sonra sanatçı tarafından yeniden nasıl yorumlandığı da görülebilmekte.1951 yılında Akademi’den mezun olan Adnan Çoker, Türkiye’de düzenlenen ilk soyut sergi, Türkiye’de gerçekleştirilen ilk performanslar gibi öncü çalışmalara imza atmıştır. Resimsel açıdan bakıldığında ise geride bıraktığı dönemler içinde ürettiği yapıtlar Türk sanat tarihinin vazgeçilmez eserleri arasında yer almaktadır.

Kadim uygarlıkların mimari unsurlarına göndermeler yaptığı resimlerinde minimalizmin temel yaklaşımlarını kullanan Çoker, resim problematiği içinde en çok espas olgusu üzerinde durmaktadır. İki boyutlu resim yüzeyinin siyah renk kullanımıyla oluşturulan derinlik yanılsaması, sanatçının stilize ettiği çeşitli mimari elemanlar üzerine yansıyan ışıkla ön plana çıkarır. Bu merak eden ve araştıran zihnin, yılların bilgisi ve deneyimiyle oluşturduğu eşsiz başyapıtlar “Minimal Simetri III” adlı sergide 10 Ocak’a kadar KARE Sanat Galerisi’nde izlenebilir.